OBRADA REZANJEM TEŠKOOBRADLJIVIH MATERIJALA I LEGURA dr Milenko M. Jovičić Broj stranica: 291 Izdavač: Mašinski fakultet, Beograd Godina izdanja: 1992. ISBN: 86-7083-222-4 |
|
PREDGOVOR
Intenzivan razvoj vazduhoplovstva, raketne tehnike, nuklearne tehnike i energetike, procesne tehnike, elektronike i drugih oblasti uslovio je široku primenu velikog broja novih materijala, koji svojim svojstvima zadovoljavaju specifične zahteve u eksploataciji (visokolegirani nerđajući i vatrootporni čelici, specijalne legure na bazi nikla i kobalta, titan i legure titana, teškotopivi metali i njihove legure, magnetni materijali, plastične mase ojačane vlaknima velike čvrstoće, višeslojni materijali, keramički materijali i dr.).
Većina ovih materijala ima povišene mehaničke karakteristike i specifična fizička svojstva koja izazivaju sniženje njihovih tehnoloških osobina sa stanovišta oblikovanja i obrade. To znači da su ovi materijali teškoobradljivi u gotovo svim obradnim procesima, a takođe i pri obradi rezanjem.
Sve šira primena novih materijala uslovila je usavršavanje postojećih i razvoj novih tehnika i tehnologija njihove obrade. Pri tome su najobimnija istraživanja u industrijski razvijenim zemljama Zapada i Istoka, na ovom području, izvođena od početka pedesetih do kraja sedamdesetih godina ovog veka Međutim, problemi efikasne obrade teškoobradljivih materijala su tema mnogobrojnih istraživanja i danas, s obzirom na stalno uvođenje novih materijala, kao i razvoj novih postupaka obrade, mašina alatki i materijala za razne alate.
Na našem jeziku nema sistematizovanih informacija o problemima obraderezanjem teškoobradljivih materijala, što se odnosi i na obradu teško obradljivih metala i legura. To je bio i osnovni razlog za pristupanje pisanju ove knjige, kako bi se donekle zadovoljile potrebe prakse i obrazovanja i obezbedili uslovi za racionalizaciju i ekonomičniju obradu ovih materijala u pogonima domaće industrije, i to kako kod nove proizvodnje, tako i kod izrade rezervnih delova instalisane opreme u industriji i energetici, saobraćajnih i transportnih sredstava, namenskoj proizvodnji i u drugim oblastima.
Knjiga se odnosi na problematiku obrade rezanjem najčešće korišćenih teškoobradljivih metala i legura alatima definisane geometrije (struganje, glodanje, bušenje, rezanje navoja i drugi postupci obrade), s tim da je tako strukturisana da su u odvojenim poglavljima izložene specifičnosti obrade rezanjem sledećih materijala: visokolegiranih nerđajućih i vatrootpornih Cr-Ni čelika, vatrootpornih legura na bazi Ni i Co, titana i Ti-legura, teškotopivih metala i legura (W, Mo, Ta, Nb i njihove legure). Osim toga, posebno poglavlje je posvećeno obradi čelika, velike čvrstoće i tvrdoće (kaljeni čelici), dok je na kraju knjige dato poglavlje o metodama za povećanje proizvodnosti obrade rezanjem teškoobradljivih metala i legura (obrada u zagrejanom stanju materijala i obrada pri visokim brzinama rezanja).
Pri tome se nije ulazilo u razmatrnje osnovnih principa obrade rezanjem, pošto se o tome mogu naći detaljnije informacije u postojećoj literaturi. Takođe se nije šire ulazilo ni u analizu karakteristika reznih alata (konstrukcije, definisanja geometrije, karakteristike savremenih alatnih materijala), jer je i ta problematika obrađena u odgovarajućim publikacijama.
To znači da se sva izlaganja odnose na najvažnije specifičnosti procesa obrade rezanjem pomenutih teškoobradljivih metala i legura (u odnosu na obradu konvencionalnih materijala iz grupe metala i legura), kao i na preporuke za izbor uslova njihove obrade (vrsta materijala i geometrija alata, karakteristike mašine i režima obrade, vrsta sredstava za hlađenje i uslova hlađenja) i postupke za povećanje proizvodnosti obrade.
Osim toga, pre prelaska na izlaganje problema obrade rezanjem, za svaku vrstu pomenutih materijala, dati su osnovni podaci o: oblastima primene, podali, hemijskom sastavu, mehaničkim i fizičkim svojstvima, vrstama termičke obrade i njihovom uticaju na obradljivost pri rezanju.
Na kraju knjige, u vidu dodatka, dati su nešto opširniji podaci o: hemijskom sastavu, mehaničkim karakteristikama, sporednim oznakama i oblastima primene najčešće korišćenih nerđajućih i vatrootpornih Cr-Ni čelika, Ni i Co-lequra i Ti-legura.
Autor se zahvaljuje recenzentima prof. dr Joku Staniću i prof. dr Vitomiru Đorđeviću na pregledu rukopisa knjige, kao i ostalima koji su učestvovali na tehničkoj pripremi za štampu i štampanju knjige.
Beograd, novembra 1992. godine,
AUTOR.